Technologia

Do budowy świetlików dachowych wykorzystuje się konstrukcje z lekkiego aluminium oraz powłoki z równie lekkich acz trwałych poliwęglanowych płyt komorowych. Przy większych konstrukcjach dodatkowo tworzone są stalowe wzmocnienia wzmacniające konstrukcję aluminiową. Stosowany system profili aluminiowych pozwala na elastyczne łączenie ze sobą płyt z poliwęglanu, a możliwość ich gięcia umożliwia tworzenie świetlików łukowych, a także na obwodzie koła oraz dwuspadowych. Montowane w profilach uszczelki EPDM skutecznie uszczelniają całą konstrukcję a dodatkowo pozwalają na pracę płyt poliwęglanowych zmieniających nieznacznie gabaryty pod wpływem różnic temperaturowych.

Cała konstrukcja świetlika dachowego jest montowana do dachu za pośrednictwem przygotowanej w tym celu podstawy. Dokładny kształt podstawy zależy od rodzaju i kształtu dachu, zazwyczaj jest to jednak ocynkowana blacha stalowa wygięta na kształt ceownika, wystająca na ok. 20 - 30cm ponad powierzchnię dachu. Kształt podstawy umożliwia zabudowanie w niej ocieplenia, a górna krawędź na zamontowanie konstrukcji świetlika.

Świetliki dachowe mogą być dodatkowo wyposażone w klapy przewietrzające, oddymiające. Montowane w płaszczyźnie świetlika mogą być otwierane ręcznie lub za pomocą elektrycznego siłownika sterowanego poprzez centralkę z czujników wiatru lub deszczu lub ręcznym przełącznikiem.

.: Wszelkie prawa zastrzeżone. TAKOBUD :.